İletişim

PLASTİK GRANÜL HATLARI (PE – PP – PS – ABS)

Polietilen (PE), Polipropilen (PP), Polistiren (PS) ve Akrilonitril Bütadien Stiren (ABS) cinsi, film, sert veya köpük formdaki atıkların granül edilmesinde kullanılan hatlardır.

Plastik Granül Hatlarını oluşturan makinalar ve makinaların teknik özellikleri geri dönüşümü yapılacak plastiğin formuna, şekline, nem oranına ve saatlik üretim kapasitesine göre seçilmektedir.

Granül hatlarında işlenecek hurda plastiklerin formuna ve ebatlarına göre boyut küçültme işlemi gerekebilir. Kullanılacak boyut küçültme ekipmanı malzemenin formuna ve şekline göre tespit edilmektedir. Tek aşamada hem boyut küçültme hem de extrüzyon işlemini gerçekleştirebilen CRT Parçalayıcılı Extruder tercih edilebilirken, Shredder veya Kırma Makinası ile boyut küçültme işlemi yapıldıktan sonra Granül Extruderler kullanılarak granül üretimi tamamlanabilir.  

Halihazırda parçalanmış plastikler granül edilmek isteniyor ise herhangi bir boyut küçültme ekipmanı kullanılmadan doğrudan Extruder’e besleme yapılmaktadır.

Extrüzyon işlemi sonunda eriyik plastik hassas filtreleme işleminden geçer ve Granül Kesme Makinasında tamamen otomatik olarak granül formunda kesilir. Üretilen granüller pnömatik transfer ile Geri Dönüşüm Hattının üretim kapasitesine uygun olarak Granül Depolama Silosuna veya Big Bag Dolum İstasyonuna transfer edilir.