İletişim

SERT VE FİLM GERİ DÖNÜŞÜM HATLARI (PE-PP)

Polietilen (LLDPE, LDPE, HDPE) ve Polipropilen (PP) cinsi hurda plastiklerin geri dönüştürülmesi için kullanılan hatlardır. Bu hatlar sert ve film formdaki kirli atık plastiklerin geri dönüşümüne uygun olduğu için geri dönüşüm endüstrisinde en çok tercih edilen hatların başında gelmektedir.

 

Sert ve Film Geri Dönüşüm hatlarını oluşturan makinalar ve makinaların teknik özellikleri geri dönüşümü yapılacak plastiğin kirlilik yoğunluğuna, kirletici cinslerine ve saatlik üretim kapasitesine göre seçilmektedir.

Formuna göre sert veya film olarak ayrıştırılmış plastikler Geri Dönüşüm Hattının birinci aşamasında Shredder ile parçalanır. Parçalanan plastikler uygun taşıma ünitesiyle el değmeden Yıkama bölümüne aktarılır.

Yıkama bölümünde kirletici yoğunluğuna ve kirletici cinslerine göre yeterli miktarda Yıkama Santrifüjü, Yüzdürme Batırma Kazanı ve Turbo Yıkama Santrifüjü kullanılarak atık plastiklerin temizlenmesi ve sudan ağır kirleticilerin (PET, PVC gibi ağır plastikler, cam, metal şişe kapakları, demir paralar vs.) otomatik olarak ayrıştırılması sağlanır. Temizlenmiş plastikler formlarına göre Film Sıkma Makinasında, Turbo Kurutma Santrifüjünde veya Dinamik Kurutma Santrifüjünde susuzlaştırılır. Parçalanmış, yıkanmış ve susuzlaştırılmış plastikler granül extrüzyon işlemine aktarılmak üzere Dengeleme Silosuna transfer edilir.

Granül Extrüzyon işleminde plastikler yeniden kullanılabilir geri dönüştürülmüş granül haline getirilirler. Tam otomatik, PLC kontrollü CRT Yoğunlaştırıcı Extruder ile plastikler tek aşamada hem yoğunlaştırma hem de extrüzyon işlemine tabi tutulur. Extrüzyon işlemi sonunda eriyik plastik hassas filtreleme işleminden geçer ve Granül Kesme Makinasında tamamen otomatik olarak granül formunda kesilir. Üretilen granüller pnömatik transfer ile Geri Dönüşüm Hattının üretim kapasitesine uygun olarak Granül Depolama Silosuna veya Big Bag Dolum İstasyonuna transfer edilir.