İletişim

PET YIKAMA HATLARI

Polietilen Tereftalat (PET) polimer üretilmiş meşrubat şişeleri, yiyecek kapları, levhalar gibi plastik atıkların geri dönüştürülerek PET çapaklar üretildiği hatlardır.

PET Yıkama Hatlarında üretilen PET çapaklar; iplik, kumaş, elyaf veya ambalaj malzemesi imalatında kullanılmaktadır. Ayrıca PET Yıkama Hatlarımızla üretilen bu çapaklar uygun granül extruderler kullanılarak gıda ile temas edebilir ürün üretmeye uygun granüller elde edilebilir.

PET Yıkama Hatları Ön Yıkama ve Ayrıştırma, Boyut Küçültme, Yüzdürme – Batırma, Soğuk ve Sıcak Yıkama, Etiket Ayrıştırma ve Kurutma işlemlerini kapsamaktadır.

Ön Yıkama ve Ayrıştırma bölümünde PET atıklar ön yıkama işlemine tabi tutularak ilk aşamada yüzeysel kirleticilerden arındırılmaktadır. Ayrıştırma bölümünde PET şişeler manuel olarak ayrıştırılmaktadır. Opsiyonel olarak tam otomatik ayrıştırma sistemleri kullanılarak el değmeden polimer ve renk ayrıştırma yapılabilir.

Ön Yıkamaya tabi tutulan PET malzemeler Boyut Küçültme işlemiyle ebatlandırılır ve Yıkama bölümüne aktarılmaktadır. Yıkama bölümünde Yıkama Santrifüjleri, Yüzdürme – Batırma Tankları ve Kimyasal Sıcak Yıkama ile malzemenin temizlenmesi sağlanmaktadır. Yıkama ve Kurutma bölümünden sonra PET çapaklar opsiyonel olarak Etiket Ayrıştırma sisteminden geçirilmekte ve olası etiketler kalıntılarından ayrıştırılmaktadır.

Hatlar malzemenin kirlilik durumuna ve kapasitesine göre projelendirilmektedir.